Domaća hrana potekla iz istarske zemlje ima zaista drugačiji okus. Vjerojatno to ljeti osjetite u domaćim rajčicama, krastavcima, češnjaku, luku, paprici, krumpiru. Imaju neki poseban okus koji se skroz razlikuje od povrća iz uvoza. Možemo nabrajati i dalje. Primjerice, istarsko maslinovo ulje. Nije bez vraga među top ekstra djevičanskim maslinovim uljima svijeta. Kada otvorite bocu odličnog istarskog ulja, opit će vas miris zelene trave, cvijeća, začina…
A onda onaj gorkasti i pikantan okus u ustima. Rapsodija okusa. Tu je i neizostavno istarsko vino, perjanica lokalne eno gastronomije. Gotovo da danas ne možete naći na tržištu lošeg istarskog vina. Ako vam to uspije, stvarno nemate sreće. A mene uvijek privlače oni mali neafirmirani vinari koji smišljaju neku svoju vinsku priču i žele se razlikovati od drugih. Uz etablirane vinare, upravo to čini divnu lepezu odlične vinske ponude Istre. Idemo dalje. Možda se nekima ne sviđaju craft, odnosno zanatska piva, no činjenica je da su upravo takva piva dodala Istri jednu novu vrijednost. Isto kao i craft žestoka pića poput ginova, likera, biske, lozovače.
Domaće samo u Butigi
E upravo sve to što krasi istarsku eno gastronomiju svakog petka možete probati u mjestu Kaštelir na glavnom trgu ispred njihove crkve svetog Kuzme i Damjana mučenika na manifestaciji Together in Friday Tasting. I ne samo to. Tu je prije mjesec dana otvorena trgovina tipičnih istarskih domaćih proizvoda pod nazivom Butiga. Odličan je to potez koji su zajedničkim snagama ostvarili tamošnja obiteljska poljoprivredna gospodarstva okupljena u poljoprivrednu udrugu Vitis, Općina Kaštelir-Labinci i naravno tamošnja turistička zajednica. Jer upravo su domaća hrana i piće glavni adut ove male općine na Poreštini koja je uvijek bila jaki poljoprivredni kraj. A Butiga je svojevrsna tržnica domaćih proizvoda.
Zato nikoga ne treba čuditi da je upravo na ovom području sa samo tisuću stanovnika registrirano više od 150 OPG-ova! To mnogi ne znaju i često dolaze teško u kontakt s lokalnim poljoprivrednicima, a žele kupovati domaće i lokalno. S tom željom otvorena je Butiga na čijim se policama uistinu može naći ono najbolje iz Kaštelira i Labinci te mjesta i seoceta oko njih. Kako nam pojašnjava direktorica TZ-a Kaštelir-Labinci Linda Grebac cilj je bio približiti i domaćima i strancima najbolje što imaju.
Nula kilometara između kupca i proizvođača
– Najprije smo prije dvije godine započeli s programom degustacija lokalnih proizvoda po OPG-ovima svakog petka, a sada smo odlučili doći našim gostima još i bliže. Sve iz ovog kraja mogu naći u Butigi, a petkom to mogu i kušati. Ovdje se zbilja može uživati u pravim okusima Istre koji su ostali ono izvorno što imamo. Neke proizvode možete naći samo ovdje ili na tom imanju koje ga proizvodi. Ne prodaju se nigdje drugdje. A to je ono što će u budućnosti biti sve traženije. „Nula kilometara” od proizvođača do kupca je ono čemu se teži, priča nam Linda prije otvorenja same manifestacije.
Inače, Butiga je otvorena svaki radni dan od 7 do 15 sati, a petkom do 13 sati jer se navečer ponovno otvara u 19 sati kada su ispred nje degustacije. Subotom je pak otvorena od 7.30 do 11.30 sati, a nedjeljom od 8.30 do 12.30 sati. Degustacije će se odvijati još do kraja kolovoza, pa svakako ne propustite dva iduća petka. Dosad su se kušala maslinova ulja OPG-a Beakovich i Oliveri te izvrsna vina vinarije Legovina, ali i craft pivo Castellana OPG-a Tine Kovač.
Degustacije petkom do kraja kolovoza
Već ovog petka moći ćete probati vina proizašla iz podruma Vina Cossetto iz mjesta Roškići kraj Kaštelira. Obitelj je to koja se bavi vinarstvom već tri generacije, a obrađuju čak osam hektara vinograda u ovom dijelu Poreštine. Morate probati njihovu malvaziju, borgonju i teran, a zašto ne i chardonnay, cabernet sauvignon i bijeli muškat.
S njima je idući petak uparen OPG Grebac koji proizvodi maslinova ulja. Ovaj je OPG u kaštelirskom zaselku Kovači, usred više od stoljeća starog maslinika, nedavno otvorio kušaonicu maslinovog ulja Monte Fermento. Šireći sortiment, iz godine u godinu sadili su nove masline, pa ih danas imaju 1.200, i to sorte pendolino, leccino, buža, bianchera, frantoio i moraiolo. Od svojih maslina proizvode četiri etikete ekstra djevičanskog maslinovog ulja.
“Nastupaju” po dva proizvođača
Na zadnjem pak Friday Tastingu 25. kolovoza moći ćete uživati u izvrsnim žesticama i koktelima u režiji male destilerije Brandystra iz mjesta Kaštelir. Ponose se svojim rakijama i likerima kao što su teranino, komovica, smokovača, šljivovica i pelinkovac. A tu je i neizostavan gin. S njima će pak svoje proizvode nuditi OPG Brčić Edi iz Rogovići kraj Kaštelira koji pak proizvodi rakiju, vino i maslinova ulja. Ovaj OPG ima na kućnom pragu malu kušaonicu gdje možete i druge dane pokucati na vrata te probati njihove proizvode.
Dakle, svakog petka ispred Butige „nastupaju” po dva proizvođača, a ja sam imala priliku sljubiti vina obitelji Radoš te maslinova ulja OPG-a Alena Košeta. I jedno i drugo je naravno bilo vrhunsko, a oba su poljoprivrednika sa svojim suprugama gostima ispričala ne samo priču o svojim proizvodima, već i o svojoj obitelji te kraju s kojim su neraskidivo povezani. Jer kampanja je za njih dio identiteta. Kaže nam to Alen Košeto iz Labinci koji je OPG otvorio tek nedavno – prije tri godine. Tada je krenula malo veća proizvodnja ekstra djevičanskog maslinovog ulja u ovoj obitelji koja prelazi potrebe kućanstva. A Butiga i Friday Tasting idealno su mjesto gdje može predstaviti svoj cjelogodišnji trud na crvenici zapakiran u lijepu bocu.
Zaljubljeni u kampanju
– Svi mi ovdje jako volimo kampanju i jednostavno moramo u zemlju. Ako ne idemo u zemlju, nešto nam nedostaje. To nam je u krvi od prije jer su ljudi na ovom području uvijek bili veliki težaci i jako su puno radili u poljoprivredi. I kod mene je to tako. S obitelji obrađujem masline uz posao. Dakle, nisam profesionalno samo u tome. Počeo sam dizati nasade kada su starije generacije počele napuštati povrćarstvo i ratarstvo koje je nekada u mjestima Labinci i Kaštelir bila pretežita djelatnost. I dan danas proizvodimo povrće i krumpir, ali to je samo za vlastite potrebe. Tako da povrća imamo za cijelu zimu. Isto tako, radimo puno zimice, šalše, kiselimo krastavce, papriku, priča nam Alen kojega u poslu prati supruga Daria. Godišnje proizvedu oko 800 litara maslinova ulja, a svoje ulike prerađuje u uljari Agencije za ruralni razvoj Istre u Vodnjanu.
– Imamo 400 stabala maslina, a većina je starih preko 100 godina. U pripremi su i novi nasadi. I prije su se u mojoj obitelji bavili maslinarstvom, ali je bila jedna faza kada se počela sijati pšenica i stari nasadi su se posjekli. Sada vraćam masline na našu zemlju kao što su bile nekada. Trenutno nemamo velike količine za monosortna ulja pa sve sorte pomiješamo u jedan blend. Inače, u masliniku imamo sedam sorti maslina među kojima su pendolino, leccino, buža, istarska belica, picholine, ističe dalje maslinar Alen čije ulje podsjeća na zeleno zlato. I da, odlično ide sa sirom, ali i kolačima kojima su nas ponudili dok čekamo u mjestu Kaštelir „zlatni” sat.
Prva vinarica
A sve je ljepše uz neizostavnu čašu dobrog istarskog vina. Ovaj put iz podruma Dejana Radoša iz mjesta Tadini. Dejan sa suprugom Sabinom i svojim ocem vodi malu obiteljsku vinariju koja ima tradiciju proizvodnje vina dugačku čak četiri generacije. Obrađuju pet hektara zemlje. Vinarija je obnovljena 2018. godine, a u zadnjih nekoliko godina posvetili su se odležavaju vina. Uzdanice su im malvazija, teran, slatki žuti muškat, chardonnay, cabernet sauvignon barrique i neodoljivi rose od borgonje koji idealno hladi u ljetnim večerima kao što je ova.
Dejan nam objašnjava da godišnje proizvode od 30 do 40 tisuća litara. A čitavu je priču oko njihovih vina još 90-tih godina prošlog stoljeća na noge postavila njegova sada pokojna majka Nadia. Svojedobno je bila jedina među muškim kolegama vinarima kada su tek počela stasati istarska vina. No, najteže je bilo, pričala nam je svojedobno, uvjeriti svog oca da se okrenu modernoj proizvodnji vina.
Nije bilo drugog izbora
– Za mene nije bilo drugog izbora nego se posvetiti vinarstvu. Studirao sam agronomiju i oduvijek sam bio u vinogradima. Od malih nogu sam povezan s njima i zato volim vino. A i ništa drugo ne znam raditi. Kada sam bio dijete, bio sam na „kavedanji”, na kraju reda i igrao se sa psom, a kasnije sam i sam počeo pomagati roditeljima u lozama, priča nam Dejan kroz smijeh kako je izgledalo njegovo djetinjstvo. Vinarstvo i vinogradarstvo su mu bili predodređeni. A vinarstvom se u njihovoj obitelji najprije počeo baviti djed Guštin.
– Nakon toga time su se nastavili baviti moji roditelji, a sada i ja. Uključio sam se 2012. Podjednako volim raditi i u vinogradu i u podrumu, priča nam Dejan dalje. Preporuča u najtoplijim danima čašu svježe malvazije, ali i rosea. A neki čak vole sljubljivati njegov slatki muškat s lignjama. Ovo izvrsno vino možete kušati i kod njih u podrumu gdje imaju organizirane degustacije po najavi za maksimalno 15 ljudi.
Kaštelir, traktori i ležaljke
A nakon što čujete njihovu priču, najbolje je uzeti čašu ovog odličnog vina i lagano se zavaliti u ležaljke ispred butige te gledati kako se sunce spušta po crkvi svetog Kuzme i Damjana. Nemojte se iznenaditi ako uz vas tu i tamo prođe neki traktor. Ipak je kampanja ovdje na prvom mjestu, a tek onda sve ostalo.
Vrijedne ruke ovih težaka stvarno stvaraju neku divnu priču koja će definitivno u budućnosti odrediti smjer razvoja ovoga kraja. Jer domaće je domaće, a to je ono što će s godinama dobivati sve više na cijeni. Baš kao i Butiga te lokalni proizvodi Kaštelira i Labinci.