Oaza koja će odmoriti ili relaksirati, pa čak i one koji žive pod stalnim stresom. Nije to samo zbog cvrkuta ptica, stopljenosti s prirodom, mirnoj atmosferi sela, već i jedinstvene lokacije koja jednostavno vibrira takvom energijom koja u trenu opušta. A tu su i domaćini koji istinski uživaju u toj kući i žive svoj san. I više se nitko iz Lovrinići, malog sela pokraj Gračišća ne bi pomaknuo, a kamoli odlazio. Upravo takav dojam na sve posjetitelje i goste ostavlja kuća za odmor u ovom seocetu zagrebačkog IT- para Andrijane i Vanje Šprajcera. U staroj kući uredili dva apartmana za turiste pod imenom Pruga te svoju ljetnu rezidenciju i istarsku oazu.
Novi život u Istri
– Nakon 12 godina života i rada u Velikoj Britaniji, vratili smo se u naš rodni Zagreb i potom odlučili krenuti u novi život u Istri. Taj novi život uključuje ugošćivanje gostiju u naša dva pomno i s puno ljubavi uređena apartmana te šumi, njivama i miru koji ih okružuju. Imamo i bazen za rashlađivanje u vrućim istarskim ljetnim danima. I bogati doručak od domaćih delicija serviran u sjeni starog “oriha” ispred kuće, pišu Andrijana i Vanja na svom portalu.
Ovo malo remek-djelo arhitekture gdje se stapa istarska tradicija i moderni interijeri s prirodnim okružjem sve goste ostavlja bez daha. Posebno one koji takav spoj cijene. Mnogi gosti koji su i sami arhitekti ne mogu se nagledati detalja i rješenja koja su korištena u obnovi, odnosno podizanju ovog zdanja. Kažu nam to naši ugodni domaćini uz šalicu kave na ugodnoj terasi ispred kamene ljepotice.
Poput Frances Mayes
Odmah su me podsjetili na jedan roman i film. Pod suncem Toskane. Poput poznate američke spisateljice Frances Mayes Andrijana piše blog o kući. I dok je Frances opisivala obnovu starog imanja Bramasole u srcu Toskane, kojeg je kupila jer je uvijek godišnji odmor provodila u ovom dijelu Italije, Andriana piše o Pruzi i Istri.
Mayes je potanko u svoj dnevnik bilježila na koji je način kupila predivni, ali zapušteni Bramasole, kako se “borila” s građevinskim radnicima, kako je obnovila svoj vrt i maslinik i koje je sve sajmove antikviteta posjećivala kako bi kuću opremila. E zavirite na blog Pruga pa ćete naići na slično štivo. Uživat ćete u svakoj napisanoj rečenici.
Tražili svoju oazu
I Andrijana je išla njenim stopama pa je od prvih dana sve bilježi i svom internetskom dnevniku. Od kupnje zemljišta i kako su ona i suprug uopće našli lokaciju, pa sve do rješavanja opsežne papirologije za obnovu i gradnju objekta te razgovora s arhitektima i građevinarima. Sve je potanko opisano te popraćeno fotografijama čime Pruga dobiva totalnu novu dimenziju.
Ondje se svatko može uživjeti u vrijeme i način stvaranja ove kuće koja je sada više od kuće. Ali i vidjeti kako je svaki detalj nastao i kako je kuća izgledala prije rekonstrukcije. I ne samo to. Ovdje ćete naći djelić istarske svakodnevice koja ih prati. Od šetnje istarskih gradićima, do sređivanja vrta, pripreme hrane, popravcima u kući koji nikad ne staju. No, sve su to čari života na selu.
Obišli pola Istre
– Kupili smo imanje 2010. godine. Kada smo tražili imanje u Istri, prije svega smo tražili mjesto koje će se nama sviđati i kakvo nama treba. I to nudimo gostima. I zato imamo goste koji traže isto ono što smo i mi tražili. Dosta smo putovali prije ove investicije po Europi, a prije svega po Francuskoj. Vidjeli smo jedan sličan objekt u Provansi, ali ne u onim razvikanim mjestima. I tada sam si rekla, ako uspijem ovo kopirati, to je to, priča nam Andrijana koja svakog jutra svojim gostima sprema fini domaći doručak. Ta vrt im je do kuće, a ni voćaka ne fali.
Prikladnu nekretninu počeli su tražiti 2009. godine, a za Istru su se odlučili jer su zavoljeli ovu regiju nakon što su bili na jednom od Motovunskih filmskih festivala. Najprije su htjeli nekretninu o okolici Motovuna, ali zbog visokih cijena počeli su tražiti imanje po cijeloj Istri uz pomoć desetak agencija za prodaju nekretnina.
Znali su da je to to
Obišli su više od 30 nekretnina. Posjetili su razna mjesta – Bale, Pićan, Bartoliće, Benkoviće, Gilešiće, Krmed, Lakošeljce, Mavretiće, Gračišće, Milotski Brijeg, Sveti Petar u Šumi. Kada su vidjeli staru napuštenu kuću u Lovrinići na kraju sela i na rubu šume, znali su da je to to. Nakon što su sakupili sve potrebne papire počela je rekonstrukcija objekta, od kojih je jedan gotovio u potpunosti srušen te je od njega ostao samo vanjski zid. Savjete su primali s puno strana, a ono što je Andrijana uvijek željela je suradnju lokalnim građevinarima i projektantima.
– To mi je bilo jako važno, tako da smo po pitanju uređenje kuće surađivali s poznatim žminjskim arhitektom Brankom Orbanićem koji nam je puno pomogao. Glavni arhitekt bio je Puljanin Vjeko Gašparević iz inženjerske zadruge za projektiranje, urbanizam i oblikovanje Praksa, priča nam Andrijana.
Interijer privlači goste
– Htjeli smo prije svega da nam ti apartmani podržavaju naš način života u tih šest mjeseci koliko tu boravimo. Imali smo u planu i veći projekt, ali odlučili smo se zbog financija za manji objekt koji će moći ugostiti po dvije obitelji, nadopunjuje ju suprug. Većinu gostiju imaju sa sjevera Europe, a na kraće boravke dolaze i Amerikanci. Vjeruju da njihove apartmane biraju prije svega jer su drugačije uređeni kao što i sami biraju mjesto za svoj odmor po tom principu.
– I ja biram mjesta za odmor putem interneta i portala Airbnb. Naravno da ti gosti najprije odaberu Istru, zatim središnju Istru, a potom selektiraju objekte koji imaju bazen. Od tih objekata koji su ostali gledaju fotografije i oni koji su im najljepše uređeni, i ako im odgovaraju cijenom, uzimaju ono najbolje, zaključuje ova Zagrepčanaka s istarskom adresom.